Setkání v metru

Stalo se to v jednom z těch dnů, kdy jsem vnímala bolest z nenaplněné touhy po dítěti intenzivněji. Takové dny stále přicházejí. Navzdory všem dobře míněným radám lidí kolem: „To chce čas,“ a „To přebolí.“ Zpočátku jsem tomu věřila. Dnes už ne. Vím, že „to“ nepřebolí a čas tu nepomůže.


Ke všemu ještě počasí nestojí za nic a tramvaj je plná. Ještě že v metru bylo alespoň volné místo. Sedla jsem si a začala uvažovat, zda si mám vytáhnout nějaké čtení nebo raději promýšlet, co rychle připravit na večeři.


Jsme ale na další stanici a do vlaku nastoupila maminka se dvěma holčičkami. Ta starší – asi čtyř nebo pětiletá – si usedá naproti mně a maminka hned vedle ní s mladší holčičkou na klíně. Starší holčička si prohlíží cestující kolem a tak se naše oči setkají. Je to krásná holčička s jemnými vlásky a jiskřícíma očima. Srdce mi sevřela bolest. Proč tak krásnou holčičku nemohu mít i já? Usmála jsem se na ni. Zaujala jsem její pozornost. Trochu plaše můj úsměv opětovala. Pak se ale otočila na svou maminku a sestru a pustila se do dlouhé „debaty“ se svou maminkou. Vnímala jsem zpovzdálí její štěbetání a snažila se nedat najevo svůj smutek. Tu a tam po mně zvědavě pokukovala a já mám dodnes podezření, že postřehla smutek v mých očích.


Vlak zastavil v další stanici a mně bylo docela líto, že se maminka zvedla a pobídla holčičky k výstupu z vlaku. S mladší holčičkou v náručí se vydala ke dveřím a ta starší ji následovala. Maminka šla první. Najednou se stalo něco pro mne nečekaného. Starší holčička se ve dveřích vlaku najednou otočila, podívala se na mne, zvedla ručičku a jemně mi zamávala.


Naše oči se opět setkaly. Poděkovala jsem jí tím nejvřelejším úsměvem, jakého jsem schopna a také jsem jí pokynula na pozdrav. Holčička se otočila a utíkala za maminkou, která se již starala, kde je. Víc jsem již pro oči zalité slzami neviděla...


M.K. Praha

Bezdětnost

Nabídka křesťanské podpory pro ty, kteří se vyrovnávají
s bezdětností nebo ztrátou nenarozeného dítěte.

© Matyáš Hájek - www. designhajek.cz  

Administrace

Sáčky do vysavače Penzion Brno