Praktické rady

Nabízíme několik užitečných rad, jak se přiblížit a nabídnout pomoc a podporu těm, kteří se vyrovnávají s neplodností.

Doporučení: •          Pokud nejste opravdu osoba blízká, neptejte se na podrobnosti jako: „Kdy si budeš dělat těhotenský test?“ nebo „Kdy půjdeš na umělé oplodnění?“ Jednoduchá slova jako: „Modlím se za tebe.“, „Myslíme na tebe.“ nebo „Dej nám, prosím, vědět, pokud můžeme něco udělat.“ jsou vhodná k tomu, abyste prokázali váš zájem bez toho, aniž byste ji zraňovali.


 •          Pokud možno nezaskočte ji halasným oznámením o svém těhotenství. Zatímco pro vás je přirozené, že jste nadšená a chcete tuto novinku patřičně ohlásit, zvažte, zda jí zprávu nejprve nesdělíte v soukromí s upozorněním, kdy hodláte novinku rozšířit veřejně.


 •          Neptejte se jí na neplodnost v přítomnosti jiných lidí.


 •          Při rodinných událostech zaměřených na děti jako jsou rodinná dovolená, velikonoční pomlázka, dětské oslavy narozenin, atd. se bezdětný pár může cítit „jako že tam nepatří“. Určitě je pozvěte, ale nenuťte je vysvětlovat, proč pozvání odmítli.


 •          Nabídněte, že ji doprovodíte nebo dovezete na vyšetření. Jistě to ocení. Lidé musí častokrát dojíždět delší vzdálenost na nejbližší kliniku umělého oplodnění.


 •          Pokud jí něco řeknete a později si myslíte, že jste to neměli říkat, zavolejte jí a omluvte se. Bude to pro ni hodně znamenat.


 •          V každém případě ji pozvěte na koupání miminka a oznamte jí, kdy se vám dítě narodilo, ale neočekávejte, že by se toho zúčastnila. Kromě toho, že by se sama cítila velice nepříjemně, může si myslet, že její přítomnost bude nepříjemná i ostatním.


 •          Žena, která se vyrovnává s neplodností, o tom někdy nebude chtít hovořit. Ale přesto potřebuje vědět, že lidé mají stále zájem. Zavolat a nechat vzkaz jako: „Doufám, že se ti daří dobře. Máme tě rádi a stále se za tebe modlíme. Zavolej, až si budeš chtít promluvit.“, je velmi ohleduplné, protože není pod tlakem, že musí volat zpět a přesto ví, že se na ni nezapomnělo.


 •          Velmi hezké je posílat přáníčka typu „myslím na tebe“. Zde je příklad přání, které můžete napsat: „Chtěla jsem jen, abys věděla, že na tebe myslím a modlím se za tebe nejen dnes, ale obzvláště po celé další tři týdny. Když jsem na tebe myslela, přicházel mi na mysl neustále následující verš, který je pro tebe: Neboť to, co s vámi zamýšlím, znám jen já sám, je výrok Hospodinův, jsou to myšlenky o pokoji, nikoli o zlu: chci vám dát naději do budoucnosti. Jerem.29:11. Božím plánem je dát ti naději, ne ti ublížit. Buď si jistá, že tě hluboce miluje a má o tebe péči!“


 •          Pochopení pro to, že vánoce a Den matek jsou pro ni těžkými dny, jistě ocení – ale může to být obtížné. Uvedu příklad: o vánocích, když byla naše rodina pohromadě, přišla za mnou soukromě moje švagrová a dala mi dárek. Byla to dětská kniha, na jejímž vnitřním obalu bylo napsáno: „ Tohle je nejoblíbenější čtení před spaním našich děvčat. Doufáme, že bude brzy i pro tvé malé! Máme tě moc rádi a modlíme se neustále za tvé očekávané miminko!“ Moc pro mne znamenalo, že měla odvahu vzít na vědomí a připustit naši bolest, a přitom to udělat šetrně v soukromí, takže jsme nebyli vystaveni svému okolí. Byla si vědoma toho, že zatímco ostatní prožívali štěstí a vzrušení, my jsme se s tím těžko vyrovnávali.


 •          Pokud víte, že právě podstoupila těhotenský test, který byl negativní, nebo že právě prožívá obzvláště těžké období, vždy je dobrým nápadem poslat jí květiny se slovy: „Máme tě rádi“ nebo „Myslíme na tebe“ .


Věci, které neříkat: • Ÿ  „ Nemysli na to tolik a ono to přijde samo.“

 • Ÿ  „ Ty máš štěstí. My bychom chtěli někdy být na chvíli bez našich dětí!“

 • Ÿ  „ Možná, že kdyby ses nad tím tak nestresovala, tak…“

 • Ÿ  „ Vím, jak se cítíš, nám také trvalo dva měsíce, než jsem otěhotněla.“

 • Ÿ  „ Dám ti pár svých dětí!“

 • Ÿ  „ Zase budu mít kluka. Doufala jsem, že to bude holka.“

 • Ÿ  „ To byla nehoda. Nechtěla jsem být přes léto těhotná.“

 • Ÿ  „ Mně stačí, abych si jen lehla do stejné postele jako můj manžel, a už jsem těhotná!“

 • Ÿ  „ Možná Bůh nechce, abyste měli děti z nějakého důvodu.“

 • Ÿ  „ A vy nechcete děti?“

 • Ÿ  „ Zkusili jste….?“

 • Ÿ  „Ty se máš, nemusíš brát pilulky.“

 • Ÿ  „ Kolik stojí ….(umělé oplodnění, IVF, atd.)?“


Zdroj: sailministry.orgČtyři zastavení na cestě údolím zármutku

1.       Dopřejte si tolik času, kolik potřebujete. Nespěchejte na sebe a nebuďte na sebe příliš přísní. Pokud na něco momentálně nemáte, nenuťte se do toho za každou cenu. Smutek je přirozená reakce na vaši ztrátu snu o děťátku.  Jen vy sami víte, kolik slz je ještě potřeba vyplakat a kdy už máte sílu posunout se dál.


2.       Ač je to těžké, pokuste se vaše pocity a potřeby alespoň částečně sdílet s okolím. Předejdete tak zbytečným možným oboustranným zraněním či nedorozuměním.  Lidé z vašeho nejbližšího  okruhu  (rodina, přátelé, společenství církve) s největší pravděpodobností chtějí stát za vámi a podporovat vás, ale sami jsou nejspíš zmateni v přístupu k vám a netuší, jak se nejlépe chovat. Komunikace o takto citlivé věci může být sice nepříjemná, nicméně může být pro obě strany určitým vodítkem pro orientaci v situaci.


3.       Zkuste si najít někoho, komu se můžete s tím, co prožíváte svěřit zcela otevřeně a kdo vám bude schopen porozumět. Přítel, který neradí a nepoučuje ve chvíli, kdy jediné, co potřebujete je, aby vás objal a plakal s vámi, je skutečným darem. Nezůstávejte se svými zápasy a emocemi  sami v izolaci, to ještě jen umocní pocit osamění, nepochopení a odcizení od ostatních. Je dobré mít blízko sebe někoho, komu důvěřujete, ať už je to kamarádka, kazatel, křesťanský poradce, či manželský pár v podobné situaci. Samota je možná to, po čem momentálně nejvíc  toužíte, ale dlouhodobě může být velice destruktivní.


4.       Možná prožijete otřes i ve svém vztahu s Bohem.  Nerozumíte, proč vám odpírá požehnání mít vlastní rodinu. Ten Jediný, který je dárcem života a který může situaci změnit se zdá najednou vzdálený a k vaší bolesti hluchý. Můžete se cítit vůči ostatním méněcenní, méně Bohem milovaní, či dokonce zápasíte s pocitem, zda to celé není trest za nějaký váš hřích. Zde neexistují jednoduché odpovědi. V této chvíli je možná pro vás těžké tomu věřit, ale Bůh je skutečně ve své lásce spravedlivý a děti nedává ani za odměnu, ani je neodpírá za trest. Nehledě na své pocity se v této věci zkuste opřít o Biblické pravdy. Možná to bude jeden jediný verš, který vás provede tím nejhorším obdobím.  Stůjte na něm a držte se ho. Bůh vás ani v této chvíli neopustil a i když momentálně nerozumíte Jeho záměrům, důvěřujte mu.


 


Bůh je příliš moudrý, než aby se zmýlil.


Bůh je příliš dobrý, než aby byl bezcitný.


A tak když mu nerozumíš


Když nechápeš jeho plán,


Když nedokážeš rozpoznat jeho ruku


Věř jeho srdci.


(úryvek z písně „Věř Jeho srdci“, Eddie Carswell/Babbie Masonová)


 


Příspěvek od návštěvnice stránek

Bezdětnost

Nabídka křesťanské podpory pro ty, kteří se vyrovnávají
s bezdětností nebo ztrátou nenarozeného dítěte.

© Matyáš Hájek - www. designhajek.cz  

Administrace

Sáčky do vysavače Penzion Brno