Pohled muže


Bezmocnost

Jedním z největších traumat té méně okouzlující, zato větším procentem svalové hmoty nadanou částí populace – nás mužů – je mít před sebou cíl a zároveň nebýt schopen ho dosáhnout. Už začátek Bible zmiňuje prokletí, které se mužů dotýká někde na hlubokém a bolavém místě „v potu tváře se budeš lopotit, abys zjistil, že vlastně stejně skončíš v prachu“. Rádi vyhráváme. Rádi jsme úspěšní. Těší nás uznalé poplácávání kolegů a známých v momentu dosažení cíle. A i když se před námi objevují překážky, průměrný jedinec, překypující testosteronem nasadí všechno, aby je překonal. Je přece chlapem a ti se nevzdávají. Dokonce i řecká mythologie zmiňuje frustraci jako nejhorší trest pro muže. Sisyfos na samém dně Hádu valí do kopce balvan, který však nikdy nedosáhne svého cíle a poskytuje svému protivníku nekonečná muka okamžiku ve chvíli, kdy zcela uniká jeho dlaním a znovu a znovu věčně sklouzává zpět pod kopec.


Proto pro nás může být neplodnost těžkým protivníkem. Dokud máme ještě další šance, další léky, další možnosti léčby, chvíle, kdy naděje doutná, to ještě jde. Když však pověstný knot zhasne, třtina se zlomí a povzbudivá slova lékařů nahradí rozpačité krčení rameny, jde do tuhého. Poražen. Nedosáhl cíle. Selhal. Taková a podobná slova dostávají pro nás zcela konkrétní obrysy. Když vidíme manželku plakat a není slovo a není čin, který by ji mohl jednoduše rozhrnout mraky na zšedlé obloze dní. Když se nás známí ptají: „Tak co vy? Kdy už se konečně vzchopíte?“.


Neexistují planá slova útěchy. Ale existuje naděje. Totiž ta NADĚJE. Existuje výhled na někoho, kdo vidí smysl ve věcech, které lidem zůstávají skryty. Kdo dokáže vzít i duši roztříštěnou na milión kousků a složit z ní dokonalý drahokam. Kdo dokáže vzít i muže bez vlastních dětí a proměnit jej v člověka, jehož život je odpovědí na modlitbu mnohých „přijď království Tvé.“


Příspěvek návštěvníka stránek

Bezdětnost

Nabídka křesťanské podpory pro ty, kteří se vyrovnávají
s bezdětností nebo ztrátou nenarozeného dítěte.

© Matyáš Hájek - www. designhajek.cz  

Administrace

Sáčky do vysavače Penzion Brno