Neplodnost - mýty a fakta

Neplodnost není nemoc.


Neplodnost byla Světovou zdravotnickou organizací uznána jako onemocnění. Charakterizuje se jako neschopnost páru počít po roce nechráněného styku. V devadesáti procentech případů má diagnostikovatelnou příčinu nebo kombinaci příčin.


Neplodnost je ženský problém.


Neplodnost je ženský problém asi ve 35 % případů, mužský problém asi ve 35 % případů, ve 20 % případů jde o kombinovaný problém páru a v 10 % případů zůstává příčina neplodnosti neobjasněna. Proto je důležité, aby už na samém začátku léčby podstoupili základní vyšetření muž i žena.


Otěhotnět přece umí každý.


Podle Světové zdravotnické organizace má problémy s otěhotněním asi 15 % párů.


Všechno je to přece o psychice. Proč se neuvolníte nebo nejedete na dovolenou? Pak určitě otěhotníte!


Neplodnost je způsobena onemocněním reprodukčních orgánů nebo jejich zhoršenou funkcí. Jestliže se manželé zklidní a dopřejí si oddych, jistě to zlepší kvalitu jejich života. Stres a emoce jsou ale důsledkem neplodnosti, nikoliv její příčinou. Příčinu pomůže odhalit v první řadě lékařské vyšetření.


Nenervujte se tolik - chce to jen čas. Když budete trpěliví, určitě otěhotníte.


Neplodnost je medicínský problém, který by měl být léčen. Jestliže pár po roce nechráněného sexuálního styku neotěhotní, není důvod návštěvu odborníka odkládat. Některé typy neplodnosti jsou léčitelné lépe, jiné hůře, ale minimálně 50 % párů, které se rozhodnou pro léčbu, nakonec otěhotní. Páry, které se nijak neléčí, mají asi 5 % šanci na spontánní otěhotnění.


Máte už jedno dítě. Nemůžete být neplodní.


Takzvanou sekundární neplodností, tedy nemožností počít druhé či další dítě, trpí asi 20 % párů. Na vině může být zhoršený zdravotní stav jednoho či obou partnerů, hormonální změny ovlivňující plodnost atd. Nenaplněná touha po dalším dítěti není o nic méně bolestivá jen proto, že rodiče už jedno dítě mají.


Když adoptujete děťátko, otěhotníte!


Jeden z nejbolestivějších mýtů, který musí páry vyslechnout. Dost problematické na něm je už přesvědčení, že adopce je jen prostředkem ke štěstí, nikoli šťastným cílem. Ale hlavně to není pravda. Studie ukazují, že párů, které po adopci otěhotněly, je stejné procento jako těch, kteří dítě neadoptovali.


Proč se na to nevykašlete a prostě si dítě neadoptujete? Vždyť na světě je tolik dětí, které potřebují domov!


Pro mnoho párů je adopce šťastným řešením neplodnosti. Většina párů se ale předtím, než začne uvažovat o adopci, rozhodne projít nějakým typem léčby. Je také dobré vědět, že tradiční představa o jednoduché adopci není tak úplně pravdivá - adopce je proces, který vyžaduje mnoho příprav, času a energie. Na druhou stranu je i dnes stále možné adoptovat zdravé děťátko svých snů.


Možná to vy dva neděláte správně!


Neplodnost je onemocnění, nikoli sexuální porucha.


Co když mě můj partner kvůli neplodnosti opustí?  


Většina párů krizi spojenou s neplodností překoná. Díky této zkušenosti se lépe poznají a prohloubí svůj vztah i do následujících let.


 




 


Možná vám tím chce Bůh říci, že rodičovství není pro vás!


Když bojujete s neplodností, není vůbec lehké taková slovat poslouchat. Vy sami víte, jak milujícími rodiči byste dokázali být, a je bolestivé druhým vysvětlovat, že váš problém je zdravotní.


Neplodnost příroda využívá, aby zabránila přelidnění.


Nulový nárůst populace se zdá pro přelidněný svět jako řešení problému, ale tato strategie stále umožňuje párům, aby „nahradili“ sami sebe dvěma dětmi. Jednotlivci nebo páry se samozřejmě mohou rozhodnout pro život bez dětí nebo pro výchovu jediného dítěte. Neplodnost ale těm, co po dětech touží, nedává žádnou volbu, z které by si mohli vybrat.


Léčba neplodnosti automaticky znamená mimotělní oplodnění (IVF).


Příčin neplodnosti je více a každý pár potřebuje individuální přístup. Některé poruchy mají také více možností léčení, obvykle se postupuje od jednodušší k složitější. Z párů, jejichž léčba je úspěšná, otěhotní v ČR asi 40 % po jiné léčbě než po IVF (například hormonální léčba, inseminace).


Nesmím léčbu neplodnosti za žádnou cenu přerušit ani na měsíc! Já prostě vím, že se to příští měsíc povede!


Je velmi důležité se jednou za čas zamyslet nad současným léčebným postupem a nad svými rodičovskými cíli. Plynulý průběh léčby je důležitý, ale pauza vám může pomoci nabrat dech a síly před dalším krokem.


Když budu klást lékaři příliš mnoho otázek, bude mě považovat za potížistu.


Tým lékař/pacient je velmi důležitý. Měli byste být informováni o veškerých možnostech léčby. Co může být dobré pro jeden pár, nemusí být dobré pro druhý, ať už fyzicky, psychicky, finančně nebo emocionálně. Nebojte se klást svému lékaři otázky. Někdy vám také může pomoci „second opinion“, názor jiného lékaře. Jestliže jej potřebujete, určitě dalšího odborníka oslovte.


Vím, že nebudeme schopni s léčbou přestat, dokud neotěhotním.


Těhotenství není jediná cesta k rodičovství. Možná byste měli začít méně přemýšlet o těhotenství a více o rodičovství jako takovém. Existuje více způsobů, jak vybudovat rodinu, než jen otěhotnět.


Kvůli neplodnosti jsem ztratil/-a zájem o své zaměstnání, koníčky i přátele. Nikdo mi nerozumí! Můj život už nikdy nebude stejný!


Neplodnost znamená životní krizi – má zasadní vliv na všechny oblasti života. Může otřást vaší sebeúctou a obrazem, který o sobě máte. Může ve vás vzbudit pocit selhání. Tou krizí ale dokážete projít. Je to proces; někdy se v něm musíme vzdát svých počátečních snů. Na své cestě promýšlejte všechny možnosti, které se vám nabízejí - a rozhlédněte se kolem sebe po lidech, kteří mají podobný problém. Můžete si být vzájemně oporou.


 


 


Zdroje:


http://christiancounselinggroup.net/resources/infertility.pdf


http://www.maminka.cz/clanek/tehotenstvi-a-porod/myty-o-neplodnosti


http://www.sharedjourney.com/infertility/secondary.html



 

Bezdětnost

Nabídka křesťanské podpory pro ty, kteří se vyrovnávají
s bezdětností nebo ztrátou nenarozeného dítěte.

© Matyáš Hájek - www. designhajek.cz  

Administrace

Sáčky do vysavače Penzion Brno